Intellectual Business Systems
+38 (050) 594-76-09
+38 (050) 594-76-10
w
g
Використання касових апаратів в торгівлі
Використання касових апаратів в торгівлі

Особливості використання фіскальних реєстраторів в торгівлі

Автор: Капуста Ю.Б., компанія IBS.

Розглянуто варіанти і особливості використання реєстраторів розрахункових операцій (фіскальних реєстраторів і касових апаратів) при продажу товарів і послуг в роздрібній торгівлі.

1.  Загальні відомості про РРО

У зв'язку з останніми змінами в законодавстві України незабаром для більшості приватних підприємців (ФОП) стане обов'язковим застосування РРО (реєстратора розрахункових операцій).

Таким чином, реєстратор розрахункових операцій (касовий апарат або фіскальний реєстратор) повинен буде використовуватися при розрахунках з покупцями практично на будь-якому об'єкті роздрібної торгівлі. Касові апарати стануть обов'язковими — для магазинів, кіосків, бутиків, кафе, ресторанів, аптек та інших точок роздрібних продажів.

Реєстратори розрахункових операцій (РРО) принципово можна розділити на дві великі групи.

Касові апарати — мають власну клавіатуру, розраховані на автономне застосування без використання комп'ютера.

фіскальні реєстратори (фіскальні принтери) — не мають клавіатури, фактично грають роль принтера для друку фіскальних чеків. Використовуються тільки з комп'ютером, встановленим на робочому місці.

 

2.  Особливості ведення продажів з касовим апаратом

Головні переваги звичайних касових апаратів — відносна автономність роботи, невеликі габарити, менша ціна в порівнянні з POS-системою, що складається з комп'ютера і фіскального принтера.

Продавати товари через касовий апарат можна за допомогою підключеного сканера штрих-кодів, або вводячи вручну коди (номери) товарів.

У будь-якому випадку, товар і його ціна повинні бути заздалегідь запрограмовані в пам'яті касового апарату.

Зробити це можна кількома способами:

 • вручну
 • за допомогою підключення касового апарата до комп'ютера зі спеціальною програмою
 • «на льоту» — за допомогою так званого касового сервера
  (це може бути як повноцінний комп'ютер, так і спеціально розроблений для цього пристрій).

Всі ці способи передбачають певні технічні складності і далеко не завжди можуть забезпечити оперативну зміну цін і асортименту, що продається через касу. Крім того, системи, що працюють за принципом касового сервера, часто досить складні і схильні до апаратних і програмних збоїв.

 

3.  Переваги фіскального реєстратора з касовою програмою

Більш сучасний варіант використання РРО — це установка фіскального реєстратора (замість звичайного касового апарату) і підключення його до комп'ютера з програмою для автоматизації продажів на робочому місці продавця-касира (наприклад, «IBS Касовий клієнт»).

В цьому випадку не потрібно заздалегідь програмувати товари в пам'яті касового апарату. Їх найменування і ціни продажу передає реєстратору касова програма безпосередньо в момент друку фіскального чека.

Для того, щоб продати товар, можна:

 • просканувати його штрих-код за допомогою сканера штрих-кодів
 • або ввести код товару
 • або знайти товар в довіднику (на екрані комп'ютера) по найменуванню, артикулу або іншим його атрибутам.

Після цього програма знаходить товар в базі даних, визначає його ціну (з урахуванням діючих знижок і акцій) і додає в чек.

Касир може додатково бачити на екрані комп'ютера багато корисної інформації про товар, список товарних позицій в поточному чеку з кількістю і ціною кожного товару, інформацію про знижки і т.д.

Після введення (сканування) всіх товарів касир називає покупцеві підсумкову суму чека, отримує гроші (або проводить оплату через банківський термінал), після чого друкує фіскальний чек.

Використання комп'ютера з касовою програмою і фіскальним принтером замість касового апарату дає цілий ряд переваг:

 • зручне і інформативне робоче місце касира
 • проста і швидка зміна асортименту і роздрібних цін
 • можливість використання гнучких дисконтних і бонусних систем, ведення клієнтської бази з заповненням анкетних даних і т.д.
 • ряд корисних додаткових функцій, реалізованих в програмі на робочому місці касира — перегляд цін і залишків, підказки для продавців, автоматична пропозиція аналогів або нагадування про акції, прості звіти про продажі та ін.
 • отримання інформації про продажі і залишки на комп'ютері менеджера або керівника в режимі реального часу.

Для встановлення на касове місце не обов'язково використовувати повнорозмірний системний блок. Досить компактного безшумного комп'ютера. У багатьох випадках можна використовувати невеликий ноутбук — наприклад, в магазинах одягу, бутиках, господарських магазинах і т.д.

Для того, щоб в повній мірі отримати всі переваги від використання комп'ютера з фіскальним реєстратором замість касового апарату, слід вибрати програмне забезпечення, що має широкі можливості і в той же час просте у використанні і освоєнні для продавця.

Усім цим вимогам задовольняють рішення IBS.

Для будь-яких магазинів і аптек ми пропонуємо програму — «IBS Касовий клієнт»
(входить до складу рішень: «IBS Магазин», «IBS Магазин Express», «IBS Аптека», «IBS Склад»).

Для використання РРО в кафе, ресторані, їдальні або фаст-фуді ми рекомендуємо програму — «IBS FastFood & Ресторан».